Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Forum Trzeciego Wieku

6 września 2017 r.

 

Dzisiaj w bibliotece PWSZ w Nowym Sączu odbyła się pierwsza sesja Forum III Wieku. Od kilku lat jest to impreza towarzysząca Forum Ekonomicznemu w Krynicy Zdroju. Powiat Nowosądecki reprezentował starosta Marek Pławiak.

Podczas inauguracji obecni byli m.in. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, Władysław Kosiniak-Kamysz - prezes PSL, wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, starosta nowosądecki Marek Pławiak i zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech. Gości witała Wiesława Borczyk - prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku i prezes Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, odznaczona dziś brązowym medalem Polonia Minor.

W debacie inauguracyjnej pt. „Seniorzy w procesie zmian demograficznych, diagnoza sytuacji osób starszych. Rekomendacje kierunków zmian w polityce społeczno-gospodarczej Polski” wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządu terytorialnego oraz środowiska akademickie.

- Zarząd Powiatu Nowosądeckiego wspiera seniorów i Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku - mówił starosta nowosądecki Marek Pławiak. - Wiemy, że dysponujecie państwo wiedzą i doświadczeniem w różnych dziedzinach i z tej wiedzy i doświadczenia chcemy czerpać. To, że tutaj jesteście oznacza, że nadal chcecie brać udział w życiu społeczno-gospodarczym, dzielić się swoimi umiejętnościami i przekazywać je młodym pokoleniom. To również świadczy o tym, że jesteście młodzi duchem. Będę wspierał wasze działania. Zawsze możecie liczyć na moją pomoc.

Forum Trzeciego Wieku to cykliczne, coroczne, międzynarodowe wydarzenie, zainaugurowane w 2009 roku. To pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej miejsce debat na temat starzejącego się społeczeństwa, zmian demograficznych i „srebrnej gospodarki”, zainicjowane przez organizacje pozarządowe.

- W ponad 38-milionowej populacji Polaków, seniorzy w wieku powyżej 60. roku życia stanowią już ponad 9-milionową grupę osób - mówił Wiesława Borczyk. - Forum jest miejscem, gdzie chcemy postrzegać zmiany demograficzne nie jako zagrożenie, ale jako wielką szansę dla rozwoju społecznego i ekonomicznego. „Srebrna gospodarka” ma szansę stać się motorem wzrostu gospodarczego. Zaczyna się wówczas, gdy podmioty gospodarcze dostrzegają w seniorach potencjalnych klientów, grupę szybko rosnącą liczebnie, posiadającą znaczną siłę nabywczą, charakteryzującą się stałością preferencji nabywczych.

W tegorocznym Forum Trzeciego Wieku bierze udział ponad 200 liderów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Reprezentują oni środowisko osób starszych, słuchaczy - studentów UTW, z kraju i zagranicy.

(olsz)

Fot. Paweł Szeliga

 

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...