Facebook
Facebook Powiat Facebook Promocyjny
YouTube
YouTube Powiat YouTube Promocyjny
Pinterest Instagram

Szkółki zawodów nie zginą

13 września 2017 r.

32 instruktorów prowadzących zajęcia w szkółkach ginących zawodów odebrało dziś umowy na realizację zadań w 2017 r. Wręczał jest starosta Marek Pławiak. Corocznie, w zajęciach muzykowania i tańca ludowego, rzeźby, pisania ikon czy garncarstwa uczestniczy kilkaset osób.

– Wiemy, jak ważne jest kultywowanie tradycji i zachowanie jej dla przyszłych pokoleń – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Dlatego co roku przekazujemy sporą kwotę na funkcjonowanie szkółek ginących zawodów. Kultywowanie tradycji i folkloru jest też znakomitą formą promocji powiatu. Dziękuję wszystkim instruktorom za wysiłek wkładany w prace z dziećmi i młodzieżą. Sądecczyzna jest bogata w twórców ludowych i zespoły folklorystyczne – chyba nigdzie w Polsce nie ma ich tak wielu. To nas pozytywnie wyróżnia na tle innych powiatów i jest magnesem przyciągającym tutaj turystów.

Szkółki prowadzone są pod nadzorem Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury od 2000 r. Zajęcia odbywają się na zasadzie mistrz i uczeń, rozlokowane są w 24 miejscowościach na terenie całego powiatu i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Głównym zadaniem szkółek jest pielęgnacja i podtrzymywanie bogatej tradycji wśród młodego pokolenia w różnych dziedzinach sztuki.

- Przychylność włodarzy powiatu dla tej inicjatywy jest bardzo duża, czego efektem jest rozrastająca się z roku na rok ilość prowadzonych zajęć – mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. - Cieszy mnie, że dzieci i młodzież nie odcinają się od swoich korzeni.

W tym roku szkolnym, w przedsięwzięcie zaangażowanych jest 32 instruktorów, którzy prowadzą 55 szkółek. Są wśród nich szkółki: muzykowania ludowego, tańca ludowego, haftu, bibułkarstwa, ceramiki, rysunku na szkle, plastyczna, malarstwa, rzeźby czy ikonopisarstwa.

Umowy na prowadzenie zajęć wręczali dziś instruktorom starosta nowosądecki Marek Pławiak i dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Artur Rola.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

komentarze (0):
dodaj komentarz

Tego artykułu jeszcze nikt nie komentował. Bądź pierwszym, który dodał komentarz!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz! Przejdź do »formularza logowania«

Archiwum wiadomości

Kliknij na datę, żeby zobaczyć wydarzenia z danego dnia lub wybierz miesiąc i rok aby przejść do wydarzeń z danego miesiąca i roku...

...lub w polu wyszukiwania wpisz wyrażenie, którego szukasz w wybranej kategorii, a następnie kliknij "Szukaj"...